Roket Bilimkurgu 3. Sayı Ön Söz

roket bilimkurgu 3
roket bilimkurgu 3

İLERLİYORUZ

 

Bilim ve kurgunun birlikteliğinden doğan bilimkurgu; distopya, ütopya gibi birçok alt türüyle insanlığın geleceğine ışık tutuyor. Kimi zaman bize mühim uyarılarda bulunuyor, kimi zamansa önümüze ulaşılması gereken hedefler sunuyor.

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız şu günlerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir” sözünü pusula edinerek ikinci yüzyılımızda bilime ve bilimkurguya çok daha fazla önem vermemiz gerekiyor.

Üçüncü sayımızla birlikte büyük bir değişim de yaşıyoruz. Roket Bilimkurgu artık Roket Kitap etiketiyle okurlarla buluşuyor. Bundan sonra dergimiz düzenli periyotlarla çıkacak ve dergimize birçok internet satış sitesinden ulaşılabilecek.

Yeni sayımızda yer alan yazarlar şöyle:

Barış Toprak, Anıl Şahal, Meltem Dağcı, Kaya Berk İpek, Rıdvan Karlıdağ, Batuhan Pozut, Zeynep Altuntaş, Uğur Aydın, Sibel Bozkurt, Didem Kazan Sol, Hüseyin Şimşek ve Roman Kats.

Bu sayımızın çeviri öyküsü Rusya’dan geliyor. Roman Kats’ın kaleme aldığı “Kurnaz Plan” öyküsünün çevirisi bilimkurgu yazarı Metin Uçar’a ait.

Önümüzdeki sayılarda farklı dillerden bilimkurgu öyküleri yayınlamaya devam edeceğiz.

 

*

Öykü seslendirmeleriyle yerli bilimkurgu, korku ve polisiye yazarlarına destek veren değerli ağabeyimiz Yalçın Altın’ı kaybettik.

Sesiyle, yazdıklarıyla anılarımızda her zaman yaşayacak.

Işıklar içinde uyusun!

 

Dördüncü sayıda görüşmek üzere!

Ruhşen Doğan Nar

 


Not: Roket Bilimkurgu Öykü Dergisinin 3. sayısını şuradan edinebilirsiniz.