ChatGPT-5 Geliyor!

chatgpt-5
chatgpt-5

ChatGPT-5 için hazır mısınız?

Bu ayın başında, ChatGPT’nin sahibi OpenAI şirketi, GPT-4 modelinin hızlandırılmış ve daha verimli hali olan GPT-4 Turbo adlı yeni sürümünü halka duyurdu.

Ancak hemen ardından, OpenAI CEO’su Sam Altman, bu hafta Financial Times ile yaptığı bir röportajda, muhtemelen çok daha etkileyici bir şeyin üzerinde çalışmalarının devam ettiğini açıkladı: ChatGPT-5.

Sam Altman, her zamanki gizemli tarzıyla, şirketinin bir sonraki nesil yapay zekâ modeli hakkında herhangi bir detay vermekten ısrarla kaçındı. Ancak Financial Times, “şirketin aynı zamanda ChatGPT-5 üzerinde çalıştığını” bildirdi.

Sam Altman, bu yeni modelin aslında ne tür yeteneklere sahip olacağını henüz bilmediklerini, geliştirmenin hâlâ erken bir aşamasında olduklarının altını kalın harflerle çizdi.

 

GPT-4 ve Sorunları

GPT-4, Mart ayında piyasaya sürülmesinden bu yana hızla popüler hale gelmiş büyük bir dil modeli olsa da, kullanımını olumsuz etkileyen bazı mühim eksikliklere sahip. Öncelikle, hâlâ gerçek olmayan bilgiler üretme eğiliminde olduğu görülüyor. Bu oldukça önemli bir problem.

Ayrıca, büyük miktarda yanlış bilgi üretmek için kolayca kullanılabilmekte olması büyük bir dezavantaj ve tehlike. OpenAI şirketi, şimdiye kadar bunu durdurmak için anlamlı ve etkili koruma önlemleri uygulamada ne yazık ki başarısız oldu.

GPT-4 ve önceki modellere dayanan ChatGPT gibi araçları işletmek için gereken astronomik miktardaki sermaye ihtiyacı şirket için önemli bir sorun olarak görülüyor. Bunun altından bir şekilde kalkmak gerekiyor.

Şirketin bu sorunları ChatGPT-5 ile nasıl çözeceği henüz belli değil. Sam Altman’ın yorumları, şirketin yeni modeli henüz eğitmeye başlamadığını gösterse de, bu OpenAI’ın bu işlemi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu verileri toplamaya başlamadığı anlamına gelmez.

 

ChatGPT-5 ve Geleceği

Şu anda tüm gözler OpenAI şirketinin üzerinde ve şirketin yeni ürünleri için beklentiler oldukça yüksek. GPT-4’ün ardından başarılı bir GPT-5 gelmesi, yapay zekâ yarışında insanlar ve endüstriler için büyük beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlar olumlu olduğu kadar olumsuz da olabilir.

Tüm bu beklentilere karşılık vermek, şirket için bazı büyük ama zor adımlar atmayı gerektirecek gibi duruyor ve Sam Altman’ın son yorumlarına bakarsak, bu yeni adımlar için muhtemelen bir süre beklememiz gerekecek.

Sonuç olarak, OpenAI şirketinin önümüzdeki süreçteki hamleleri ve GPT-5’in potansiyeli, hem endüstri hem de toplum için büyük öneme sahip olacak gibi görünüyor. Ancak, bu süreçte karşılaşılan zorluklar ve bu zorluklar için bulunacak çözümler, şirketin gelecekte başarılı bir şekilde ilerleyip ilerleyemeyeceği konusunda daha net bir resim çizebilir.

Not: Bu yazı yazıldıktan birkaç gün sonra Sam Altman, OpenAI şirketi tarafından görevinden alındı.


Sitedeki diğer ‘Kimdir Nedir?’ yazılarını okumak için tıklayınız: Kimdir Nedir?