Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri

yüzyılın en iyi bilimkurgu öyküleri
yüzyılın en iyi bilimkurgu öyküleri

İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinin otuzuncu kitabı olan Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri, Orson Scott Card tarafından derlenen oldukça başarılı bir bilimkurgu öykü derlemesi. Ancak bu kitabın Türkiye’deki macerası başlı başına, ayrı bir roman olabilir.

Ender Serisi’yle tanınan, Amerikalı yazar Orson Scott Card’ın 2001 yılında derlediği kitap “Masterpieces” başlığıyla Amerika’da yayımlandı. İthaki Yayınları tarafından Bilimkurgu Klasikleri serisi kapsamında Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri adıyla 2017’de okurlara sunuldu.

Akademisyen Arzu Akbatur‘un gözetiminde Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim lisans son sınıf öğrencileri “Çeviri Projesi” olarak derlemedeki öyküleri Türkçeye kazandırdı. Arzu Akbatur kitabın çeviri sürecini kitabın başlangıcındaki “Çeviri Süreci Üzerine” yazısında okurlarla paylaşıyor.

 

Karaborsaya Düşen Kitap

Kitap sadece 1000 adet basılıyor. Bu bile aslında bir sorun; çünkü Orson Scott Card gibi efsanevi bir ismin derlediği bir kitap için bu rakam çok az. Problemi daha da büyüten başka bir sorun ise kitabın İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisi kapsamında yayımlanması. Seriyi ilgiyle takip eden bilimkurgu severler, özellikle koleksiyon yapanlar için bu kadar az basılması ciddi bir problem.

Ancak dananın kuyruğunun koptuğu yer, telif sorunları sebebiyle İthaki Yayınları’nın Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri kitabını bir daha basamaması oluyor. Zaten adet olarak çok az basılan kitap hızlı bir şekilde tükeniyor ve kitap bir nevi karaborsaya düşüyor. Fiyatları bir anda tavan yapıyor.

Şu anda kitaba Nadir Kitap’ta fahiş fiyatlara ulaşabilirsiniz. Ancak dikkatli olmak gerekiyor; çünkü bazı sitelerde kitabın korsanı da satılıyor.

İnternette bazı kişiler bu soruna farklı ama akıllıca bir çözüm bulmuşlar. Kitabın orijinaline, yani İngilizcesine Amazon‘dan ulaşabilirsiniz. Şu anda 15 dolara satılıyor. Türk lirasına vurduğumuzda gayet uygun bir fiyat diyebiliriz. Şuradan bakabilirsiniz.

Masterpieces

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri İçeriği

Orson Scott Card kitabı üç bölüme ayırmış: Altın Çağ, Yeni Dalga ve Medya Jenerasyonu. Altın Çağ bölümünde Poul Anderson, Robert A. Heinlein, Lloyd Biggle Jr., Theodore Sturgeon, Isaac Asimov, Edmond Harnilton, Arthur C. Clarke, James Blish ve Ray Bradbury yer alıyor.

Yeni Dalga’da Harlan Ellison, R. A. Lafferty, Robert Silverberg, Frederik Pohl, Brian W. Aldiss, Ursula K. Le Guin ve Larry Niven bulunuyor.

Medya Jenerasyonu bölümündeyse George R. R. Martin, Harry Turtledove, William Gibson, Michael Swanwick, Karen Joy Fowler, C. J. Cherryh, John Crowley, James Patrick Kelly, Terry Bison, John Kessel, Lisa Goldstein ve George Alec Effinger‘in öyküleri yer alıyor.


Sitedeki diğer ‘Kimdir Nedir?’ yazılarını okumak için tıklayınız: Kimdir Nedir?