Uzun Yaşamın Sırrı: Hızlı Yürümek

uzun yaşamın sırrı
uzun yaşamın sırrı

Tarihin başlangıcından beri insanlar uzun yaşamın sırrı nedir bulmaya çalışıyor. Sardunya, İkarya ve Okinawa adalarında yaşayan toplumlar, uzun yaşamın sırrını çözmüş gibi gözüküyor. Fakat uzun yaşama kavuşmak artık bir sır olmayabilir. Bugün sağlıklı yaşam için gereken etmenler biliniyor. Gündelik hayatımızı baştan aşağı değiştirmeden birçok şey yapabiliriz. Sigarayı bırakmak, dengeli bir şekilde beslenmek, doymamış yağları tüketmemek, stresten olabildiğince uzaklaşmak ve spor yapmak bunlardan bazıları. Peki, uzun yaşamın sırrını duymak ister misiniz?

Aslında bahsettiğimiz şey fiziksel aktiviteyle yakından alakalı. Avustralyalı bilim insanları, British Journal of Sports Medicine dergisinde çıkan bir araştırmada, hızlı yürümenin erken yaşta ölüm riskini epey azalttığını ortaya koydu.

Tabii ki, haftada yüz elli dakika orta tempolu aerobik aktivitenin sağlıklı yaşama olumlu katkısı uzun süredir bilinen bir gerçek. Fakat bu aktivitenin ne şekilde olması gerektiği kafa karıştırıcı olabilir. Örnek vermek gerekirse, öğle arasında yapılan gezinti buna dâhil midir?

Sydney Üniversitesi’ndeki Charles Perkins Merkezi ve Toplum Sağlığı Fakültesi’nde çalışan Emmanuel Stamatakis, “Yürüme hızı, belirli nedenlere bağlı ölümlerle ilişkilendirilmişti; fakat yürüme hızının egzersiz dışındaki rolü şu ana dek araştırılmamıştı,” diyor.

İngiltere ve İskoçya’da 1994 ile 2008 seneleri arasında 50.000’den fazla insanın katıldığı 11 anket inceleme altına alınmış. Ayrıca katılımcıların ölüm kayıtlarına bakılarak kanser ve kalp hastalığı sebepli ölümlerin istatistiği göz önüne alınmış.

Araştırmadan çıkan umut verici haber, ortalama bir hızla yürüyenlerin yavaş hızda yürüyenlerle karşılaştırıldığında erken yaşta hayatını kaybetme olasılıklarının %20 daha az olması. Ortalama veya yüksek hızda yürüyüşlerin, kronik kalp yetmezliği ve kalp krizi sebepli ölüm riskini yüzde 25 oranında düşürdüğü saptanmış.

Şimdi aklımıza benzer bir soru gelmiştir: Peki, sağlıklı yürüyüş hızı nedir? Hızlı bir yürüyüş, çoğunlukla saatte 5 ila 7 kilometre arasında olmasına karşın, bahsi geçen rakamlar yürüyen kişinin formuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kısaca, yürüyüş süresince nefesiniz hafif hafif kesiliyor ve terliyorsanız, yüksek bir hızla yürüdüğünüz düşünülebilir.

Araştırmaya bakılırsa, hızlı yürümenin faydaları 60 yaş ve ilerisinde çoğalıyor. Kalp rahatsızlığı sebepli ölüm riski ortalama hızda yürüyenlerde %46 oranında azalırken, hızlı yürüyenler için ölüm riski %53’e kadar azalabiliyor. Kalp hastalıklarındaki bu verilere karşın, Avusturalyalı araştırma ekibi, kanser ve yürüme hızı arasında bir ilişki saptayamamış. Ancak kanser karmaşık bir hastalık olduğu için, bütünü oluşturan parçaların tek tek incelenmesi farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Bu yazıyı okuduktan sonra dışarı çıkıp hızlı hızlı yürümek istemeniz gayet doğal. Ancak şu uyarıda bulunmamız gerekiyor: Kalp hastalıkları veya başka bir sağlık problemi tamamen sizin eşsiz fizyolojinize bağlıdır. Her şeye rağmen böyle araştırmalar, egzersizin hayatımızdaki önemini tekrar bize anımsatıyor ve bizi harekete geçiriyor. Yazımız burada sona eriyor. Öyleyse dışarı çıkıp biraz yürüyebilirsiniz.


Sitedeki diğer ‘Kimdir Nedir?’ yazılarını okumak için tıklayınız: Kimdir Nedir?