Nichelle Nichols, Nam-ı Diğer Uhura

Nichelle Nichols
Nichelle Nichols

İlk Öpücük

89 yaşında vefat eden oyuncu ve şarkıcı Nichelle Nichols, Star Trek Orjinal Seri’de (1966-69) İletişim Subayı Uhura rolüyle bilimkurgu izleyicilerinin zihinlerine kazındı. Star Trek dizisinde rol alırken Nichols, Amerikan televizyonlarında uşak rolünde olmayan ilk siyahi kadın karakterlerden biri oldu.

Ayrıca, 1968’de televizyonlarda siyah bir kadın ve beyaz bir adam, Uhura ve Kaptan Kirk (William Shatner tarafından oynanan) arasındaki ilk öpüşmede yer aldı. O dönem bu büyük bir tabuydu ve büyük yankı uyandırdı.

Nichols gelen sert tepkiler üzerine Star Trek’ten istifa etmeye karar vermişken onu insan hakları savunucusu ve ırkçılık karşıtı mücadelenin lideri Martin Luther King ikna etti. Uhura, Doğu Afrika’da konuşulan Svahili dilinde ‘özgürlük’ anlamına gelmektedir. Nichols, Uhuru rolüyle hem siyahilere hem de bilim insanı, astronot olmaya karar veren kadınlara rol model oldu. Onlar için çığır açtı.

Star Trek’in yaratıcısı Gene Roddenberry her zaman kadın-erkek ve ırklar arasındaki eşitliği savundu. Dizide insanlığa geleceğe dair umut verici bir vizyon sundu. Uhuru karakteri bu vizyonun önemli bir parçasıydı.

 

Nichelle Nichols Hayatı

Nichelle Nichols, Illinois eyaletinin Robbins köyünde hayata gözlerini açtı. Ailesiyle Chicago’ya taşındıktan sonra 12 yaşından itibaren Chicago Bale Akademisinde dans eğitimi aldı. Dans hayatında önemli bir yer kazandı. Şarkıcı ve dansçı olarak profesyonel kariyerine başladı. Duke Ellington ve Lionel Hampton’ın caz gruplarında şarkıcı ve dansçı olarak çalıştı.

Los Angeles’a taşınmasının ardından film ve dizilerde rol aldı. Gene Roddenberry ile yolları 1964 yılında Roddenberry’nin çektiği ilk dizi The Lieutenant’la kesişti. O dizide sahne aldı. Nichols yazdığı otobiyografide Star Trek başlamadan önce Roddenberry ile ilişkisi olduğunu da açıkladı. Onun için Gene isimli bir şarkı yazdı ve şarkıyı Roddenberry’nin cenazesinde söyledi.

Nichelle Nichols, Star Trek’teki Uhura rolüyle o kadar bütünleşti ki nadiren başka filmlerde yer alabildi. Çizgi film seslendirmeleri yaptı. Birkaç başka film ve dizide oynadı.

Şarkıcı olarak üç albüm yayınladı: Down to Earth (1967), Uhura Sings (1986) ve Out of this World (1991).


Sitedeki diğer ‘Kimdir Nedir?’ yazılarını okumak için tıklayınız: Kimdir Nedir?