Bilimkurgu Kulübü

Bilimkurgu Kulübü
bilimkurgu kulübü

Bilimkurgu Kulübü, Türkiye’de bilimkurgunun gelişmesi ve yaygınlaşması için yıllardır durmadan çabalayan bir profesyonel internet sitesi. 1990’lı yılların sonunda bir öğrenci topluluğu olarak ortaya çıkan BKK, şu anda bir internet sitesinden çok daha fazlası. Ayrıca, merkezi İstanbul’da bulunan bir sivil toplum kuruluşu.

8 Ekim 1999’da İsmail Yamanol tarafından kurulan Bilimkurgu Kulübü, “Burada Gelecek Var!” sloganıyla 2004 yılında bir internet sitesi kurarak internet yayıncılığına ilk büyük adımını atar. O günden bu yana nitelikli içerikleriyle ülkemizdeki bilimkurgu kültürüne etkisi yadsınamaz bir katkıda bulunuyor.

Örneğin, Bilimkurgu Kulübü’nde her cuma günü bir kısa öykü yayınlanır. Birçok Türk bilimkurgu yazarının öyküleri burada yer bulmuş ve bulmaktadır. İnternet sitesinde şimdiden çok ciddi bir öykü arşivi var. Bilimkurgu severlerin mutlaka göz atmasını öneririm.

BKK sadece internet yayıncılığıyla değil, hazırladığı basılı eserlerle de bilimkurgu edebiyatına destek vermektedir. Bunun en iyi örneği, 2018 yılında İthaki Yayınları tarafından basılan “Yeryüzü Müzesi” bilimkurgu öykü seçkisidir. Hem profesyonel hem de amatör yazarları bir araya getiren seçki, bilimkurgu okurları tarafından epey sevilmiş ve birkaç baskı yapabilmiştir. 2021’de İthaki Yayınları’ndan çıkan “İlk” öykü seçkisi de bilimkurgu edebiyatına BKK tarafından kazandırılmıştır.

Bilimkurgu Kulübü logosu

Bilimkurgu Kulübü ve Kişisel Tanıklığım

Bilimkurgu da yazabildiğinin farkına sonradan varan bir genç yazar olarak Bilimkurgu Kulübü’yle yollarımın kesişmesi yazarlık serüvenimi ve beni de epey değiştirdi. Önce, Bilimkurgu Kulübü’ne kısa bilimkurgu öyküleri göndermeye başladım. Daha sonra sitenin kadrosuna katılmayı başardım.

Şu ana kadar sitede incelemelerim, çevirilerim, söyleşilerim, öykülerim çıktı. Yüze yakın içerik ürettim. Siteyi yakından takip ederek ve site için içerik üreterek aslında farkında olmadan bilimkurguya dair farkındalığım ve kültürüm inanılmaz bir şekilde arttı. 2019’da bilimkurgu öykü kitabım “İçimdeki Robot” yayımlandı. Öykülerim farklı dillere çevrildi ve seçkilerde yer buldu. Türkiye’nin ilk bilimkurgu öykü dergisi “Roket“i çıkarmaya başladım.

Bilimkurgu Kulübü’yle tanıştıktan sonra çok daha fazla bilimkurgu okumaya ve bilimkurgu alanında eserler vermeye başladım. Şimdi kendimden bahsederken gönül rahatlığıyla bir “bilimkurgucu” olduğumu söyleyebilirim ve bu konuda kulübün etkisi yadsınamaz.

Bilimkurgu Kulübü’nün ömrünün uzun ve başarılı olmasını diliyorum. Gerçekten de “Burada Gelecek Var!” diyerek sözlerimi bitiriyorum.


Sitedeki diğer ‘Kimdir Nedir?’ yazılarını okumak için tıklayınız: Kimdir Nedir?