Venüs Neden Ters Yönde Döner?

venüs neden ters yönde döner
venüs neden ters yönde döner

Komşu gezegenimiz olan Venüs birçok açıdan oldukça tuhaf bir gezegendir. En sıra dışı özelliği ise şudur: Güneş Sistemindeki tüm gezegenlerin aksine Venüs doğudan batıya doğru dönmektedir. Yani Venüs’te Güneş batıdan doğar ve doğudan batar. Venüs’ün ekseni etrafındaki bir turu 243 gün sürerken Güneş çevresindeki tam turunu 224 günde tamamlar. Yani Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzun sürmektedir. Peki asıl sorumuza geri dönelim: Venüs neden ters yönde döner?

Birçok bilim insanı, Güneş’in gezegen üzerindeki güçlü çekim etkisi yüzünden Venüs’te bu uzun günlerin yaşandığını düşünüyor. Bildiğiniz üzere, Venüs Güneş Sisteminde Güneş’e uzaklık bakımından ikinci sırada yer almaktadır.

Fakat bilim insanları, hala Venüs’ün ters yönde dönmesi konusunda şaşkınlığını koruyor. Fransız araştırma enstitüsü Astronomie et Systemes Dynamiques, Venüs’ün neden ters yönde döndüğüne dair bir teori açıkladı.

Venüs

Mevcut teoriye göre, Venüs diğer gezegenler gibi aynı yönde dönüyordu. Diğer bir deyişle, gezegenin dönme yönü değişmedi; ancak diğer gezegenlere bakıldığında sadece farklı yönde dönüyor gibi gözüküyor.

Venüs neden ters yönde döner? Bilim adamları, bunun nedeninin Güneş’in gezegen üzerindeki çekme gücünün fazla olması ve bunun güçlü atmosferik gelgitlere neden olduğunu düşünüyor. Venüs’ün kabuğu ve çekirdeği arasındaki sürtünmeler ile birlikte bu gelgitler Venüs’ün ters dönmesine neden olmuş olabilir.

Alexander Correira ve Jacques Laskar ise Venüs’ün aslında en baştan beri ters yönde dönmediğini söylüyor. Correira ve Laskar’a göre, yukarıda bahsedilen sebepler yüzünden Venüs’ün dönüşü sekteye uğradı ve yön değiştirdi. Yukarıda bahsi geçen etkilerin yanı sıra diğer gezegenlerin Venüs üzerinde neden olduğu gelgitlerin etkisini de dikkate alarak ekip, gezegende yaşanan evrim nedeniyle Venüs’ün ekseninin değiştiği sonucuna vardı.

Ters yönde dönsün ya da dönmesin, ikisi ters yönde de dönse dört sabit dönüş yönüne sahip gezegenden biridir. Güneş Sistemimizde ters yönde dönen bir diğer gezegen ise Uranüs’tür. Bilim insanları, “Venüs’ün ters yönde dönen iki gezegenden daha kararlı olanı olabileceğini” dile getiriyorlar.


Sitedeki diğer ‘Kimdir Nedir?’ yazılarını okumak için tıklayınız: Kimdir Nedir?