Çin’in Makine Tüfekli Robot Köpek Modeliyle Tanışın

robot köpek
robot köpek

Agence France-Presse’in haberine göre, Çin ordusu Kamboçyalı birliklerle birlikte gerçekleştirdiği kapsamlı tatbikat sırasında sırtlarına makineli tüfekler yerleştirilmiş robot köpek örneklerini sergiledi.

Silahlı robot köpek örnekleri, Kamboçya’nın bir eğitim merkezinde gerçekleştirilen “Altın Ejderha” adlı devasa 15 günlük askeri tatbikatın önemli ve dikkat çekici bir parçasıydı.

Gazeteciler tatbikat sırasında, askeri personelin robot köpekleri gezdirdiğine şahit oldu. Ancak tatbikatta bu robot köpeklerin sırtlarına bağlanmış makineli tüfekleri hiç ateşlemediği dikkatlerden kaçmadı.

Gelecekte savaşların nasıl olacağına dair birçok distopik tahminlerde bulunabiliriz. Uzmanlar uzun süredir, özellikle otonom silahlı insansız hava araçlarının veya “katil robotların” kullanımının etik bir mayın tarlası olduğunu ve uluslararası alanda bunların savaş alanlarından yasaklanması gerektiğinin altını çiziyor. Ancak gerekli yasal düzenlemeler henüz yapılmadı.

Ancak ABD’deki yerel kolluk kuvvetleri, bu teknolojinin insan hayatını kurtarmak için kullanılabileceğini savunarak, bu teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyor.

Silahlı dört ayaklı robotlarla ilk kez karşılaşmıyoruz. Daha önce birkaç kez farklı modeldeki robot köpeklerle karşılaştık. Örneğin, geçen yıl Pentagon, ABD Ordusu’nun gelecekteki savaş konseptleri kapsamında “mümkün olanın sınırlarını keşfetmek” amacıyla uzaktan kumandalı robot köpekleri son teknoloji tüfeklerle donatmayı planladığını bildirdi.

ABD merkezli bir askeri yüklenici olan Ghost Robotics, uzun menzilli bir tüfekle donatılmış böyle bir robot köpeği çoktan sergiledi.

Ancak, Boston Dynamics’in popüler Spot Mini robot köpeği söz konusu olduğunda, şirket robot köpeklerin silahlandırılmasının hizmet şartlarına aykırı olduğunu kesin bir dille belirtti.

Şirket, kamuoyuna yönelik yayınladığı açık bir mektupta, “Gelişmiş hareket kabiliyetine sahip genel amaçlı robotlarımızı veya geliştirdiğimiz ileri robotik yazılımlarını silahlandırmayacağımızı ve başkalarının bunu yapmasını desteklemeyeceğimizi taahhüt ediyoruz,” diye açıkladı.

Ne yazık ki savaş söz konusu olduğunda silahlanma yarışının eşi benzeri olmadığını Soğuk Savaş döneminden biliyoruz. ABD, Çin, Rusya gibi güçlü devletler inanılmaz bir silahlanma yarışındalar.

Teknolojik yeniliklerin savaş alanında büyük avantaj sağladığına son yıllarda şahit olduk. Örneğin, silahlı dron kullanımı savaş stratejilerini baştan aşağı değiştirdi. Dron üretimi konusunda inanılmaz bir yarış var. Ne yazık ki insan öldürmek konusunda teknoloji hızla ilerliyor.


Sitedeki diğer ‘Kimdir Nedir?’ yazılarını okumak için tıklayınız: Kimdir Nedir?